Emma Watson Vogue Kapak

Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi, oyuncu, model ve aynı zamanda bir cinsiyet eşitçiliği savunucusu olan Emma Watson online bir feminist kitap kulübüne katıldı.

Harry Potter serisinin yıldızı her ay okuması ve Emma’nın Kitap Kulübü – Paylaşılan Kitaplığımız sayfası aracılığıyla kitaplar hakkında tartışabilmeleri için üyelere bir kitap öneriyor.

Ücretsiz kitapseverlerin sitesi  goodreads.com, her ayın kitabının teması ve konusu hakkında açık bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor.

Kadınların güçlenmesi için erkekleri cesaretlendiren bir kampanya olan HeForShe‘ye öncülük eden Emma Watson, Birleşmiş Millletler Kadınlar Birliği’ndeki işinden bir parça olan eşitlik hakkında kitaplar ve makaleler okuduğu açıkladı.

”Orada inanılmaz şeyler var. Eğlenceli, ilham verici,üzücü,düşünmeye sevk edici ve güçlendirici her şey! Bazen o kadar çok şey keşfediyorum ki kafam patlayacakmış gibi hissediyorum,” diye yazıyor.

”Öğrendiğim şeyleri paylaşmak ve sizin de düşüncelerinizi duymak istediğim için Feminist bir kitap kulübü açmaya karar verdim.”

İşte bu yaz okuma listenize katmanız için Watson’ın seçtiği 6 kitap:

My Life on the Road

Yazar: Gloria Steinem

Eylemci ve yazar olan Gloria Steinem’ın ilk yıllarının, seyahat ederek, insanları dinleyerek, öğrenerek ve değişiklik yaratarak yollarda geçirdiği hayatını nasıl yönlendirdiğinin samimi bir hesaplaşması.

How to be a Woman (Türkçe çevirisi satışta: Nasıl Kadın Olunur?)

Yazar: Caitlin Moran

Feminizm kelimesinin düzeltilmesine ihtiyacımız var. Gerçek feminizm kelimesine ihtiyacımız var. Komedyen ve köşe yazarı olan Caitlin Moran’ın bu kitabı 21 yüzyıl kadınından beklenenleri ve modern zamanları mizahi ve gerçeklerden çok söylenenlere dayanılan bir dille ele alır.

The Argonauts

Yazar: Maggie Nelson

The Argonauts, yazarın cinsiyetçi sanatçı Harry Dodge ile olan ilişkisinin bir hikayesidir. Kitap tutku, kişilik, aşk ve dilin sınırları ve ihtimalleri üzerine düşünmeyi sağlar.

The Complete Persepolis (Türkçe çevirisi satışta: Persepolis)

Yazar: Marjane Satrapi

Marjane Satrapi, İran doğumlu Fransız bir çağdaş grafik romancı,yazar ve illüstratördür. Persopolis onun unutulmaz çocukluğu ve İslam Devrimi sırasında Tahran’da sevgi dolu ve büyük bir ailede büyümesinin bir hikayesidir.

Hunger Makes Me a Modern Girl

Yazar: Carrie Brownstein

Hunger Makes Me a Modern Girl kitabında, Sleater-Kinney adlı feminist punk grubunun bir üyesi ve komedi sanatçısı olan Carrie Brownstein müzik dünyasında karşılaştığı cinsiyetçilik ayrımı ve bir müziysen olarak yaşadığı hayatının hikayesini bizlere sunuyor.

The Color Purple (Türkçe çevirisi satışta: Renklerden Moru)

Yazar: Alice Walker

Çoğunluğu Georgia’nın kırsal kesimlerinde geçen, Walker’ın güçlü ve Pulitzer ödüllü romanı 1930’larda Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki kadınların hayatına odaklanıyor. Toplum tarafından kadınların rengine karşı yapılan müdaheleyi içeren kitap birçok konuya ev sahipliği yapıyor.