Scarlett Johansson

Bir grafik tasarımcısı ünlü aktris Scarlett Johansson‘ın benzeri bir kopyasını tasarladı. Fotoğraflar yazımızın en altında yer alıyor.

Animasyonlar tarafından istila edilmiş hayal gücüne sahip olan bir sürü çocuk gibi Ricky Ma da robotların maceralarını konu eden çizgi filmler izleyerek ve bir gün kendi robotuna sahip olmayı dileyerek büyüdü.

Çoğunluğun aksine Ricky Ma, başarılı bir şekilde sıfırdan başlayarak evinin balkonunda gerçek boyutlarda bir robot inşa ederek 42 yaşında çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

Gerçek boyuttaki bu robot Hong Konglu tasarımcı tarafından ünlü Hollywood yıldızı baz alınarak inşa edildi. Her ne kadar ilham kaynağının kim olduğunu söylemese de Scarlett Johansson‘la olan esrarengiz benzerliğe sahip.

  • Göbeği açık bir tişört ve gri etek giyen robot hareket edip normal bir insan gibi davranabiliyor.
  • Mark 1 adlı robot iltifat aldığında göz kırpmaya ve teşekkür etmeye programlı.
  • Kollarını ve bacaklarını oynatma ya da kafasını çevirme ve eğilme gibi basit hareketlerin yanı sıra koyu sarı saçları ve parlak gözleri olan robot ayrıntılı yüz mimikleri de yapabiliyor.
  • “Mark 1, çok güzelsin” iltifatına karşılık kaşlarını ve göz çevresindeki kaslarını gevşetip dudak kenarlarını yukarıya doğru kaldırarak doğal bir gülümseme ortaya serdikten sonra “Haha, teşekkür ederim.” yanıtını veriyor.
  • Ayrıca çok tatlı göründüğü söylendiğinde de yine teşekkür edip bu defa da göz kırparak karşılık veriyor.
  • Mark 1’ın mekanik ve elektronik bölümlerinin üzerine sarılı silikon derisi altında 3D yazıcıyla yazılmış iskeleti bulunuyor. Robotun vücudunun yüzde 70’i 3D yazıcıdan yazdırılarak elde edildi.

Emeklerinin meyvesini bir buçuk yılda alan Ma, kadın prototipindeki Mark 1 isimli robotuna 50,000 dolardan fazla bütçe ayırdı.

Ma, bir Hollywood yıldızına benzeyerek yapılmış olsa da robotuna bir isim koymak istemediğini söyledi. Robot programlanmış sözlü komutlara yanıt verebiliyor.

Bu karışık makineyi inşa etmeden önce kendine tamamen yabancı olan bu alan hakkında bir sürü yeni şeyler öğrenmek zorunda kalan Ma, “Hazır zaman da uygunken bunu yapıp çocukluk hayalimi gerçekleştirmem gerektiğini düşündüm. Eğer hayalimi gerçekleştirirsem hayatta pişmanlık duymayacağımı düşündüm.” sözlerini söyledi.

“Bu süreçte bir sürü insan ‘Aptal mısın? Sana bir sürü paraya mal olacak. Nasıl yapılacağına dair bir fikrin var mı? Bu gerçekten zor.’ tarzı şeyler söyledi. Her şeye bir bütün olarak baktığımızda, bu gerçekten zordu.”

Ma, diğer meraklılara yardımcı olmak için de bu deneyimi hakkında bir kitap yazmak istiyor.

Ma, robotu iki ayağı üzerinde dengede tutabilmek ve benzeri sorunları çözebilmek için deneme-yanılma yöntemini kullandı.

Ayrıca Ma’nın Hong Kong’daki evinin zemininde Iron Man’deki robotun model çizimleri de bulunmakta.