Taylor Swift, GQ dergisinin Kasım 2015 sayısının kapağında yer alan ünlü şarkıcı oldu.

25 yaşındaki başarılı şarkıcı Taylor, dergiyle Bad Blood şarkısı, yalnızlığı, şarkıları hakkında sohbet etti.

‘Bad Blood’un Katy Perry hakkında olduğu üzerine genel bir yargı var. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

“Bir röportajdasınız, ve haberi yazan ‘Şarkı kimin hakkında?’ diye soruyor. Orada oturuyorsunuz, eski erkek arkadaşınızla güzel zamanlarınız var, ve onu ya da ailesini istemiyorsunuz, ona saydırmaya başlıyorsunuz. Böylece şunu diyebilirsiniz, ‘Şarkı bir arkadaşı kaybetmek hakkında.’ Basitçe söylediğiniz şey tamamen bu. Fakat insanlar ne demek istediğiniz hakkında şifreli tweetler atıyorlar. Ben belli bir kişiyi ya da yönü asla suçlamadım, bunu bildiğim için gece rahat uyuyabilirim. Bu şarkıyı bir kişiye adanabilir gözüktüğünü biliyorum, ve en kolay işaret şarkıyla onu etiketlemek istediğim biri olması. Bu şarkı bir ayrılık hakkında değil. Bir arkadaşlığı kaybetmek üzerine.”

Şarkıları hakkındaki medyada çıkan söylentiler hakkında neler düşünüyorsun?

“İnsanların müziğimi geniş açıdan inceleyip ve şarkıların kimin hakkında olduğu üzerine düşünmesinin haksızlık olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir zaman şarkıyı kime yazdığımı söylemedim, böylelikle insanların söylediği üzerine bir çeşit güce sahip olduğumu hissediyorum. Söylenenler doğru olmasa ve benim hakkımda konuşan insanlar üzerinde etkili olmasam bile. Gerçek şu ki şarkıları kime yazdığımı asla doğrulamadım, bu bana halen kartın bende olduğunu hissettiriyor. Hayatınıza bakıp şunu söylerseniz “Dünyadaki bütün futbol stadyumlarında biletleri tükenmiş konserler vereceğim. Sevdiğim sanatçıları çağırıp, onlara benimle beraber performans sergilerler mi diye soracağım, ve çoğunlukla onlar “Evet” diyecek. Bu derginin kapağında yer alacağım.” – bunların sebebi şarkıların hayatım hakkında yazılması olur. Bu yüzden bu konuların nasıl örtüldüğünden şikayet ederken kendimi biraz tuhaf hissediyorum.”

Şarkı sözlerinin istenilen anlamın dışında anlaşılmasından kaygılanıyor musun?

“Hayır. Şarkılara yazdığım bazı şeyler, mesela “Blank Space” şarkısı gibi, taşlama içeriyor. Yaratıcılığa dayanarak gerçeküstü ve yaratıcı şeyler yaparsınız. Böyle sözler yazabilirsiniz:

“I get drunk on jealousy but you’ll come back each time you leave, ’cause darling I’m a nightmare dressed like a daydream.” 

Bu benim ilişkilere yaklaşımım değil. Deli ama tahrik eden, cazibeli ama kaçık ve çıkarcı bir kızın hikayesini yazmak havalı değil mi? Medya bu karakterin ben olduğumu yazdı, ve uzun bir süre bu beni kırdı. Üzerime alındım, ama zaman geçtikçe, bunu bir nevi gülünç bir durum olduğunu fark ettim.”

Kendini yalnız hissediyor musun?

“Etrafımda çok insan var. Büyük rakamlarda insanlar… Ne zaman eve gidip televizyonu açsam, Monica, Chandler, Rachel, Phoebe ve Joey‘in olduğu Friends maratonuna giriyorum. Yalnız hissetmiyorum. Kariyerinizin ilk birkaç yılında, herkesin size söyleyeceği tek şey ‘Tadını çıkar, sadece eğlenmene bak’ olur. Bu her zaman insanların söylediği şeydir. Ben sonunda bunu nasıl yapacağımı buldum.”